TÜM ÜRÜNLERDE ÜCRETSİZ KARGO!

SON ÇAĞRI: İNDİRİM FİYATLARDA SON GÜNLER

Posted in

NFC kart nasıl çalışır?

nfc kart nasıl çalışır
Posted in

NFC teknolojisi ile birlikte NFC kartlat artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Haydi gelin NFC teknolojisi hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

NFC kart nasıl çalışır?

NFC kartlar, radyo dalgaları üzerinden iletişim kurmak için diğer RFID etiketleri gibi çalışır. İki cihaz — NFC kart ve NFC okuyucu, NFC veri alışverişi formatında bilgi alışverişinde bulunur.

NFC kart, alıcı cihazdaki anteni etkinleştirmek için radyo dalgaları gönderir. Alıcı, bilgi alışverişini tamamlamak için bilgiyi doğrular.

Teknoloji çok kısa bir mesafede (yaklaşık 4 inç) çalışıyor. NFC kartlar pil olmadan çalışır ve akıllı telefon gibi başka bir cihazdan güç çeker.

Bir NFC okuyucu aynı anda yalnızca bir NFC karta bağlanarak kazara yapılan işlemleri en aza indirir. NFC ödemeleri sırasında NFC çipleri arasında şifreli veri alışverişi gerçekleşir. Kart ayrıntıları, daha sonra geleneksel bir kart gibi davranan bir akıllı telefonda saklanabilir. Kullanıcılar cüzdanlarında birden fazla kart taşımadan ödeme yapabilir; tüm kartlar akıllı telefonda saklanabilir.

NFC kart ile temassız ödeme

NFC kart ile temassız ödeme, NFC teknolojisinin en öne çıkan kullanım alanıdır. NFC, tüketicilerin ve işletmelerin imrendiği özelliklerle işlemleri kolay, güvenli ve hızlı hale getirir.

NFC özellikli cihazlar, özellikle COVID sonrası temassız ödeme devrimini körükledi.

Tüketicilerin küçük işlemler için ekstra bir şey (PIN veya imza) girmesine gerek yoktur. Ayrıca NFC, ödeme yapmanın daha güvenli bir yoludur; işlemler anında gerçekleşir ve kullanıcıların, üzerinde hassas bilgiler bulunan kartlarını teslim etmeleri gerekmez.

Google Pay, NFC’ye dayalı temassız ödeme çözümünün öne çıkan bir örneğidir. Uygulama, dünya çapında milyonlarca tüketiciye akıllı telefonları aracılığıyla temassız ödeme olanağı sağlıyor.

NFC kart ne kadar yakınlıkta çalışır?

NFC, 4 inçlik bir yarıçap içinde etkili bir şekilde çalışır. NFC’nin çalışması için cihazların bu aralıkta olması gerekir. Bu kadar yakınlık, NFC’yi temassız ödemeler için diğer benzer teknolojilere göre daha güvenli ve emniyetli hale getiriyor. 

Hangisi Daha Iyi: RFID Mi, NFC Mi?

NFC, RFID teknolojisinin bir evrimidir ve her ikisinin de farklı kullanım durumları vardır. NFC iki yönlü bir iletişim kanalı sunarken, RFID tek yönlü iletişim sağlar. NFC cihazları okuyucu ve etiket görevi görebilirken RFID’nin okuyuculara ve etiketlere ayrı ayrı ihtiyacı vardır. NFC ve RFID doğrudan karşılaştırılamaz çünkü her ikisinin de farklı uygulamaları vardır. Örneğin, NFC temassız ödemeler için oldukça popülerdir ve RFID varlık takibi için daha uygundur.

NFC kart çalışma mesafesini nasıl arttırım?

NFC yakındaki cihazlarla iletişim içindir. NFC etiketlerinin aralığını artıramazsınız. Daha geniş kapsama alanına sahip başka teknolojiler de vardır (örn. Bluetooth Düşük Enerji, RIFD veya ultra geniş bant).

Yorum yapın

Bestsellers:

Sepet 0

SON GÖRÜNTÜLENENLER 0

Size özel %10 indirim kuponu
Kısa süre için geçerli

Sepette %10 indirim alacağın kupon kodun : YUZDE10

Kupon kodunu sepette kullanabilirsin. Kupon kodun bugün için geçereli Unutma!!!